Levanduľa

Levanduľa

Zlikviduje vši, odstráni pleseň a vylieči herpes: 19 využití levandule, ktoré by mal poznať každý.
Kto by nemiloval levanduľu? Jej nádherná farba a hypnotická vôňa však ani zďaleka nie sú jej jedinými benefitmi. Prinášame vám 19 tipov, ako klenot z Provenskálska využiť pre vašu záhradu, domácnosť aj zdravie. Možno budete prekvapení, čo všetko v skutočnosti dokáže.
1. Zníži krvný tlak
Levanduľa dokáže skutočne pomôcť pri tomto probléme. Jej silice totiž pôsobia nielen na nervový, ale aj na obehový systém. Pridajte si sušenú levanduľu do kúpeľa, alebo si do vody kvapnite niekoľko kvapiek esenciálneho oleja. Tiež pomôže, ak si masírujte spánky levanduľovým olejom. Vyrobíte si ho celkom jednoducho, návod, ako na to nájdete TU. Pozor, keďže levanduľa znižuje tlak, nie je vhodná táto metóda pre osoby s veľmi nízkym tlakom.
Upokojí a privodí blahodárny spánok
Dokonca aj počas najhorúcejšie leta, kedy je pre organizmus ťažké pokojne odpočívať, dokáže levanduľa pomôcť. Dajte si do vankúša vrecúško sušenej levandule, alebo si nakvapkajte levanduľový olej priamo na vankúš.
2. Pri zápale dýchacích ciest a astme
Do látkového vrecúška vložte usušené kvety levandule a vložte ho do horúcej vody počas kúpeľa (použite asi 3 hrste sušených kvetov). Armoaterapia prospieva dýchacím cestám a dokonca je účinná aj pri alergiách a vážnych stavoch, akým je napríklad astma.
3. Zlikviduje vši
Voš detská sa s levanduľou nekamaráti – ako napokon väčšina parazitov. Vši porazíte pomocou levanduľovej silice – stačí, ak ju vmasírujte do pokožky hlavy alebo jemne rozprášite pomocou rozprašovača- Nevrhajte 30 minút účinkovať a potom umyte šampónom. Postup opakujeme 2x týždenne, kým vši nezmiznú (pri krátkych vlasoch by mali stačiť 2-3 aplikácie).
4. Žiadne mole ani hlodavce
Všimli ste si, že na záhone s levanduľov ani v jeho okolí nie sú žiadne hlodavce? To preto, že vôňa levandule ich veľmi silno odpudzuje. Ak ich máte v byte, nakvapkajte na vatu pár kvapiek levanduľového oleja a rozmiestnite na miesta, kde ste ich videli – vôňa levandule ich odplaší. Rovnako pôsobí proti moliam, vrecúško so sušenou levanduľou by nemalo chýbať vo vašej komore. Z času na čas ho požmoľte medzi prstami a opäť sa aktivuje krásna vôňa.
5. Upokojí ekzém
Stačí, ak si potriete miesta, na ktorých vás pokožka svrbí a páli týmto olejom. Olej uvoľní napätie, upokojí a má hojivý a antibakteriálny účinok.
6. Zbaví vás komárov a odplaší aj kliešte
Levanduľový odpudzovať hmyzu poznali už naše babičky. Do obyčajnej alpy dali lúhovať sušené kvety levandule a pár kvapiek citrónovej šťavy. Natrieme na pulzujúce a odhalené miesta (najmä za uši a na zápästia, tiež nastriekame na šaty).
7. Krásna pleť – mladšia a pevnejšia
Hovorí sa, že tajomstvo krásy francúzskych žien je ukryté práve v levanduli. Aby ste mali krásnu pleť, stačí, ak si do vaječného bielku pridáte pár kvapiek levanduľového oleja. Ušľahajte, naneste na tvár sneh, ktorý vám vznikne a nechajte 20 minút pôsobiť. Potom opláchnite vodou.
8. Proti vypadávaniu vlasov
Levanduľa dokáže rýchlo prekrviť pokožku a to znamená, že dokáže vyrieš veľmi nepríjemný problém – vypadávanie vlasov. Pri umývaní si vmasírujte do pokožky hlavy jemne levanduľový olej – stačí skutočne len troška. Vlasy budú silnejšie a prestanú nadmerne vypadávať.
9. Pomôže pri boľavých nohách
Po celom dni vás nohy bolia, máte stvrdnuté päty či dokonca kŕče v chodidlách. Do teplej vody si dajte sušené kvety a pár kvapiek levanduľovej esencie. Potom si nohy ešte krátko pomasírujte olivovým olejom a budete sa cítiť ako znovuzrodení!
10. Proti nadúvaniu lepšia ako tabletky
Sušená levanduľa bojuje proti nafukovaniu a prispieva k správnej funkcii čriev. Stačí, ak si z nej ráno prirpavíte čaj alebo osviežujúcu letnú limonádu.
11. Proti lupinám
Teplá zmes levanduľového esenciálneho oleja a olivového oleja dokáže vyriešiť problém s lupinami. stačí, ak si vmasírujte do vlasov a necháte pár minút pôsobiť – ako zábal. Potom dobre prepláchnite bežným šampónom.
12. Zničí pleseň a vylieči hnisavé rany a pľuzgiere
To všetko dokáže levanduľová silica. Na akútne ťažkosti – hnisavé rany, pleseň, zápaly, opuchy a štípance sa používa v nezriedenom stave.

Share

Recent Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *